Naše první zkouška

S Coreym jsme se rozhodli věnovat pasení a po pár setkání s ovečkami jsme se rozhoupali k přihlášení na první zkoušku z výkonu – NHAT (natural herding aptitude test, zkouška vloh pasení). Původně jsme chtěli jet někam, kde už to známe, ale jak to tak bývá, všechno se seběhlo trochu jinak. Ve středu jsem nás narychlo přihlásila na sobotní CACT + CACITR v Těních, kde se závodilo ve všech kategoriích pro TS.

Zkouška se skládá ze dvou částí – socializační, která má prověřit chování psa k lidem, ostatním psům, reakci na zvuky a vztah s psovodem, a vlohové, kde se hodnotí práce psa se stádem na ohraničeném prostoru. Corey byl ze začátku velmi nespokojený, že si nemůže jít hrát se sestřenkou Hippie, která taky skládala zkoušku a tak si párkrát štěknul. Potom zaregistroval ovečky a veškeré dění kolem něj bylo nepodstatné, včetně čtení čipu a kontaktu s rozhodčí, kterou okázale ignoroval a nakonec jí při reakci na zvuk zpražil pohledem typu: “Ženská, co to děláte? Jste normální?”

Trošku podpásovka bylo přivolání, kde jsme pejsky nechali běžet směrem ke košáru a odtud jsme je měli přivolat.. myslím, že se všichni účastníci zkoušky trochu opotili, ale nakonec bezdůvodně, protože všichni psi přiběhli bez problému na zavolání. My jsme byli poslední na řadě v práci s ovečkami a dlouho jsme v košáru nepobyli, ale Corey předvedl klidnou a soustředěnou práci, což mě hodně potěšilo. 

Zkoušku jsme zvládli “na výbornou” a v poznámkách máme od rozhodčí Sinikka Kumpusalmi (FIN) moc hezké zhodnocení Coreyho výkonu (např. independent but not scared, just thinks judge is stupid – nezávislý ale ne vyděšený, jenom si myslí, že je rozhodčí na hlavu). Děkujeme Janě Kautské za uspořádání akce a všem ostatním, kteří se na přípravě podíleli. Moc jsme si to užili a ačkoliv je NHAT „pouze“ vstupní zkouška, pro mě osobně je to velký milník, vzhledem k tomu, že jsem nikdy se psem žádnou zkoušku nesložila ani neabsolvovala. Ta pravá práce u oveček pro nás teprve začíná a jsem zvědavá, jak to bude Coreyho do budoucna bavit. Pasení zdar!